Buss eller tåg till Kreta

 Alternativ till flygresor.

Res grönt med FlixBus

 

Klimatfrågan öppnar för behov av alternativa sätt att ta sig till Kreta. För dig som har tid och möjlighet kan det vara ett roligt äventyr att ta sig genom Europa från norr till söder.

BUSS är billigare än tåg. Här kommer tips och information med länkar till en bussresa + färja till Kreta som jag har tagit fram. (Tips på tågresor se längre ner.)

Tidsåtgång – ca 3,5 dag från Malmö.

Pris – enlig tidtabell nedan kostar bussresa inklusive färja – 1891kr + hytt.

————————————————————————————————————————-

Bussbiljett

Du köper bussbiljetter du på internet/app genom tre olika transportbolag. Kicka på länkarna (blått) så kommer du direkt.

Flixbuss (fd Swebuss) trafikerar Stockholm – Berlin /byte/– Budapest 848kr/byte/ – Sofia 199kr

ARDTUR (Bulgarien) trafikerar Sofia – Pireus/Atens hamn.  Pris: (89 Bgn) ca 500kr.

ör att beställa på Ardtur behöver du logga in dig först med emailadress, namn och mobil nummer.

Direct Ferries /Minoans Lines, Anek Lines/ från Pireus-Heraklion. Pris: 346kr + hyttpris ca 300kr.

(Prisuppgifter 2018-12-02)

Tidtabell – BUSS

  • Dag 1:  Avgår 13.40 Cityterminalen STOCKHOLM ( Malmö 22.25 -Köpenhamn 23.25)
  • Dag 2: Ank 8.35 – BERLIN – Bussbyte (väntetid 1tim 25 min)
  • Dag 2: Avgår 10.00 -BERLIN
  • Dag 2: Ank BUDAPEST /Nepliget/ 21.55 – Bussbyte (väntetid 5 min)
  • Dag 2: Avgår BUDAPEST /Nepliget/ 22.00 ny biljett Flixbuss
  • Dag 3: Ank SOFIA/Central Bus Station 10.05 – Bussbyte (väntetid 6 h)
  • Dag 3: Avgår SOFIA/Central Bus Station 17.00 ARDATUR.bg
  • Dag 3 Ank PIREUS hamn 6.30 Byte till färja (väntetid 12 timmar)
  • Dag 3: Avgår PIREUS BÅT 21.00 Direct Ferries Pireus-Heraklion
  • Dag 4: Ank HERAKLION/Kreta 6.0 ca
  • Dag 4 Avgår – taxi/transfer (avtalad tid) 7.00 ca
  • Ankomst LENDAS 8.30

Obs! ibland finns det olika busstationer i en stad. Ovan har jag angivet bussar som ankommer och avgår från samma busstation.

Miljötänk.

Flixbuss har ett miljötänk som du kan ta del av: Flixbuss och miljön.

Appar till mobilen

Flixbus app – gratis, lätt och överskådlig, anger priser. Beställ och betala. Nackdel – ibland får man skriva en bit av resan i taget. t ex Stockholm – Budapest, därefter Budapest – Sofia

GoEuro app – gratis, lätt och överskådlig. Bra som prisjämförelse. Anger alternativa bussbolag och priser. Beställ och betala.

Google Maps – ger bra alternativ på router.  Skriv i  t ex Malmö – Pireus, välj färdsätt; (tåg, buss, flyg, bil, gå). Tydliga färdplaner anges med byte, väntetid, klicka fram kartor och färdväg. Beställa resa och få priser gör man genom att klicka på länkar som Google map anger. Lite omständigt men det fungerar.

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

TÅG – Interrail.

Det lämpligastte sättet att åka tåg är att köpa ett Interrai Global Pass på SJ. https://www.tagbokningen.se/kop/global-pass/ som innefattar 7 eller 10 valfria resdagar under en månad. Då tar du tåget till Aten antingen enligt Alt. A) via Italien och färja från Bari eller Brindisi till Patras i Grekland och sedan buss eller tåg till Aten. Eller Alt. B) via Belgrad till Aten. Där tar du metro eller buss till hamnen Pireus. Färjan avgår från Pireus till Heraklion varje kväll kl 21.00. Se tidtabell nedan.

Pris – Interrail Global Pass: 2864 kr (7 dagar) eller 3344kr (10 dagar) under 1 månad. Priset gäller för 60+are. Tillkommer kostnad för färjorna A) Bari/Brindis + Pireus-Heraklion ca 2x 350kr + avgift för hytt ca 2x300kr (priset varierar med antal peroner i hytten), platsreservering och sovvagn på tåg. Ca 5500kr . OM man reser tåg hem också så blir resorna billigare.

Alt.A via Italien/färja från Bari-Patras Grek.

Dag 1
07:35 Köbenhavn H 12:16 Hamburg Hbf 4h 41min 20min DSB (EC 38)
12:36 Hamburg Hbf 19:06 Muenchen Hbf 6h 30min 1h 4min DB (InterCity (ICE) 1513)
20:10 Muenchen Hbf 05:17+ Bologna Centrale 9h 7min 3h 25min ÖBB (Nattåg nightjet 295)
Dag 2
08:42 Bologna Centrale 14:21 Bari Centrale 5h 39min – FS (Övriga FRECCIABIANCA 8801)

Dag 3 – ankomst Aten/Pireus………

Alt.A via Italien/ färja Brindisi-Patras Gr/.

Dag 1
07:35 Köbenhavn H 12:16 Hamburg Hbf 4h 41min 20min DSB (EC 38)
12:36 Hamburg Hbf 19:06 Muenchen Hbf 6h 30min 1h 4min DB (InterCity (ICE) 1513)
20:10 Muenchen Hbf 05:17+ Bologna Centrale 9h 7min 3h 25min ÖBB (Nattåg nightjet 295)
Dag 2
08:42 Bologna Centrale 15:17 Brindisi 6h 35min – FS (Övriga FRECCIABIANCA 8801)

Dag 3 – ankomst Aten/Pireus

Alt. B via Zagreb-Belgrad.

Dag 1
Stockholm Centralstation 09:30 Lund Centralstation 4h 10min 10min SJ (Snabbtåg X 2000 519)
09:40 Lund Centralstation 10:28 Köbenhavn H 48min 1h 7min Öresundståg (Regional 1039)
11:35 Köbenhavn H 16:16 Hamburg Hbf 4h 41min 20min DSB (EC 34)
16:36 Hamburg Hbf 23:03 Muenchen Hbf 6h 27min 32min DB (InterCity (ICE) 1517)
23:35 Muenchen Hbf 08:35+ Zagreb Glavni kol. 9h 2h 31min DB (Nattåg Lisinski 50463)
Dag 2
11:06 Zagreb Glavni kol. 17:28 Beograd Centar 6h 22min – ÖBB (Nattåg 415)
​18.50 Belgrad – 10.07 Thesaloniki ?? osäker tidsangivelse.

Tidtabell – Thessaloniki – Aten se website  http://www.trainose.gr/en/
Dag 3 -ankomst Aten/Pireus.

Obs! Beroende på aktuell tidtabellen kan en övernattning behövas i Thessaloniki eller Aten.

Färjan avgår kl 21.00 från Pireus varje dag. Boka hos Direct Ferries /Minoans Lines, Anek Lines/ från Pireus-Heraklion. Pris: 346kr + hyttpris ca 300kr (priset varierar med antal peroner i hytten).

Lycka till.

Hör av dig till mig om du vill ha råd.

Ann-Sofie Noryd
kursarrangör
info@lendasoasen.se